Boj s cystickým akné

Cystické akné v skutočnosti praská pod povrchom kože. Zápal sa teda rozvíja pod povrchom kože a je mimo dosahu klasických, lokálne nanášaných prípravkov proti akné. Veľa dermatológov považuje cystické akné za najtažší typ akné a veľa z nich priznáva, že bežné prípravky na akné sú do značnej miery neúčinné. Vzhľadom k zdĺhavej liečbe, poranenie po cystickom akné by možné zjazvenie a poškodenie malo byť brané vážne. Hlavne je dôležité, aby ste boli informovaní o možných príčinách a možnostiach ošetrenia, inak si môžete spôsobiť zhoršenie postihnutia, nezvratné poškodenie pokožky, dokonca aj bolesť.

Čo spôsobuje cystické akné?

Rovnako ako u takmer všetkých typov akné, sú aj u cystického typu spúšťacím mechanizmom hormóny. Z neznámych dôvodov sú mazové žlazy v prípade cystického akné hypersenzitívne na prebytok mužských hormónov (aj ženy majú mužské hormóny spúšťajúce akné) a reagujú nadmernou produkciou kožného mazu (mastná látka tvorená telom pre mazanie pokožky a pre vytvorenie vodeodolnosti). Je produkované také množstvo kožného mazu, že samotné mazové žlazy sú nasiaknuté, zväčšené a ztvrdnuté jeho prebytkom. Vzhľadom k tomu, že sa prebytočný maz nedostane na povrch pokožky, žlazy praskajú pod jej povrchom a tvorí sa tak veľké zdurené miesta, ktoré sa nazývajú cysty. Akonáhle sa toto objaví, ste nútený začať bojovať s bolestivým a nepekným typom akné. Aj keď toho nevieme o príčinách cystického akné veľa, u niektorých osôb je pravdepodobné, že hrá svoju rolu genetika. Výskyt môžeme vidieť pri podávaní silných hormonálnych prípravkov alebo pri iných určitých poruchách a stavoch:

-Začiatok puberty (keď sa vzbúria hormóny)

-Tehotenstvo

-Menštruačný cyklus

-Perimenopauza a menopauza

-Syndróm polycystických ovarií (stav spôsobený hormonálnou nerovnováhou vo vaječníkoch)

Ako vyzerá cystické akné?

-Cysty sa u cystického akné objavujú ako vyvýšené zčervenané hrbolky hlboko pod kožou.

-Obvykle nemajú hrbolky na povrchu „bielu bodku“, ale nie je to pravidlom.

-Takmer vždy sú bolestivé na dotyk, ale často aj vtedy, keď sa ich nedotýkate.

-Poškodenie cystickým akné je často citeľné pod kožou ešte pred tým, ako je viditeľné.

Výskyt cystického akné je spôsobený akútnym poškodením mazových žliaz, čo má za následok silný zápal a podráždenie vedúce k zčervenaniu, bolesti a zdureniu. Vzhľadom k hĺbke týchto poranení, vymačkávanie a prepichovanie môže byť úplne bez účinku a v skutočnosti môže viesť dokonca k predĺženiu liečebného procesu (od dňov na týždne), bez ohľadu na to, že sa tým zvyšuje riziko prehĺbenia zápalu a permanentných jaziev.

Ako môžem liečiť cystické akné?

Neexistuje spôsob ako sa kompletne vyhnúť cystickému akné (buď ste na neho náchylný, alebo nie), ale sú spôsoby, ako môžete minimalizovať jeho výskyt tým, že budete robiť to, čo je pre vašu pleť najlepšie.

Rovnako ako u všetkých typov akné, začneme najskôr s bežnými voľne predajnými produktami a typy v starostlivosti o pleť:

-Dodržujte Vašu rutinnú starostlivosť o pleť naozaj s dôslednou pravideľnosťou.

-Používajte jemný ale účinný vodou rozpustný čistiaci prípravok dvakrát denne (vysušujúce drsné čistiace prípravky iba stav zhoršujú).

-Vyhnite sa pevným čistiacim pípravkom (zložky, ktoré držia mydlo v kocke, môžu upchávať póry).

-Aplikujte exfoliáciu raz alebo dvakrát denne exfoliantom s kyselinou salicylovou. Toto vedie k zmierneniu zčervenania a zdurenia pokožky, pomáha tiež obmedziť výskyt baktérií v póroch, vykonáva exfoliáciu na povrchu aj vo vnútri pórov a vedie k zlepšeniu prúdenia kožného mazu. Paula’s Choice ponúka výber účinných exfoliantov s BHA.

-Naneste benzoylperoxid (v EU iba na lekársky predpis) k zastaveniu výskytu baktérií v póroch. Uistite sa, že Vami používaný prípravok neobsahuje dráždivé látky ako mentol alebo alkohol, ktoré spôsobujú zčervenanie a zápal. 

-Nikdy nepoužívajte husté hydratačné prípravky (hlavne krémy) na miestach s výskytom akéhokoľvek typu akné, pretože tieto prípravky môžu upchávať póry. Vyberajte si ľahké gélové alebo tekuté prípravky.

Pre niektorých, ktorí trpia cystickým akné, môže byť tradičná liečba účinná, ale často tomu tak nie je. Pokiaľ používate voľne predajné prípravky denne po dobu aspoň štyroch týždňov bez úspechu, potom musí byť ďalším krokom návšteva dermatológa. Tu sú možnosti liečby, ktoré Vám môže Váš dermatológ ponúknuť, zoradené vzostupne podľa možných vedľajších účinkov:

-Fotodynamická terapia (PDT): Nedávna štúdia poukazuje na sľubné výsledky dosiahnuté radou fotodynamických terapií u osôb trpiacich cystickým akné. Jedná sa o ošetrenie s lokálnou aplikáciou fotosenzitívneho krému a opakované kontrolované vystavenie modrému alebo červenému LED svetlu. Hoci toto ošetrenie vyžaduje niekoľko návštev u odborného kožného lekára (v časovom rozmedzí niekoľkých mesiacov) a bude Vás tiež niečo stáť, existuje veľa dôkazov, že tieto ošetrenia zmenšujú mazové žlazy, redukujú množstvo mazu v póroch a ničí baktérie, čo všetko vedie k minimalizovaniu výskytu až redukcii cystického akné.

-Perorálne (ústami) užívané antibiotiká: Existuje niekoľko typov podávaných antibiotík pre osoby trpiace akné. Všetky je treba konzultovať s dermatológom alebo praktickým lekárom, pretože sa môžu podávať len po obmedzenú dobu a iba pod lekárskym dohľadom. Medzi vedľajšie účinky patria závrate, bolesť hlavy, nespavosť, vyrážka a žalúdočné ťažkosti ako hnačka alebo bolesť brucha. Nárast používania antibiotík so sulfanilamidy k liečbe akné je spôsobený odolnosťou baktérií na bežné antibiotiká. Perorálne podávané antibiotiká by mali byť používané v spojení s lokálne pôsobiacimi prípravkami k liečbe akné.

-Hormonálna terapia: U veľa žien je hlavným vinníkom, ktorý spôsobuje akné, nadmerná produkcia androgennych hormónov (hormóny vytvárajúce mužské rysy). Podľa dôkladných výskumov môžu byť lieky blokujúce produkciu androgénov veľmi užitočné. Nevýhodou je, že tieto iba lekárom predpisované lieky majú vedľajšie účinky, preto je potrebné, aby ich užívanie bolo konzultované s Vašim lekárom. K zmierneniu vedľajších účinkov je potreba používať anti-androgény v nízkych dávkach.

-Lieky na predpis: Existujú perorálne podávané lieky, znova iba na lekársky predpis, ktoré priamo ovplyvňujú podobu mazových žliaz a obmedzujú tvorbu mazu. Výsledky sú okamžité a dlhotrvajúce. Bohužiaľ, tieto lieky sú spojované s mnohými vedľajšími efektami, ktoré je nutné brať do úvahy. Doporučujeme návštevu Vášho praktického lekára, ktorý Vám môže v tejto záležitosti poradiť.