Žiadne produkty
Používanie prvotriedneho korektoru je kľúčové pre dosiahnutie bezchybného vzhľadu pleti. Najlepšie korektory pôsobia proti zmenám zfarbenia, zosvetlujú tmavé miesta, zakrývajú chyby a spoločne s Vašim podkladom docielia jednotného vzhľadu tónu pleti. Na druhú stranu korektor so špatným zložením priťahuje pozornosť problematických oblastí, pretože ich vzhľad ešte zhoršuje a nezlepšuje! Teraz si povieme, ako vybrať ten najlepší korektor pre Váš typ pleti a pre Vaše potreby – vydržte, je to jednoduchšie, ako si myslíte!
Skôr ako sa dostaneme k detailom výberu a k aplikácii korektoru, tak je dôležité si ujasniť niektoré bežné mýtusy o funkcii korektoru.
Niektoré korektory sú určené pre použitie na malé oblasti so zmenou zfarbenia pleti (pod očami, okolo nosu, na škvrny). Nejedná sa o alternatívu celkového podkladu, naopak funguje najlepšie s podkladom.
Podľa toho, koľko prekrytia je treba, je možné naniesť korektor cez alebo pod Váš podklad. V prípade, že je potreba menej prekrytia, aplikujte korektor pred nanesením podkladu. Pre viac prekrytia naneste korektor na podklad.
Typ: Všeobecne by korektory nemali byť nanášané cez pudrový podklad, pretože dochádza k vytvoreniu pásikov a vrstva púdru odpadáva a trúsi sa. Pokiaľ dávate prednosť púdrovému podkladu, naneste najskôr korektor. Použitie svetlejšieho korektoru o jeden až dva odtiene stačí pre vyváženie tmavých miest bez priťahovania nechcenej pozornosti na miesta tým, že by vyzerali príliš svetlo.
Veľa žien si myslí, že môžu dosiahnúť prirodzenejšieho vzhľadu úplným vynechaním podkladu a namiesto neho iba použijú korektor k prekrytiu len tých miest, kde je to potrebné. V skutočnosti toto ale u väčšiny osôb nefunguje, pretože pleť nakoniec vyzerá ako keby na nej boli škvrny korektoru posiate po celej tvári. Avšak táto technika je účinná v prípade, že máte už skoro dokonalú pleť a používate korektor len k zvýrazneniu a pozdvihnutiu už jednotného tónu pleti. Ale dokonca aj v tomto prípade sa korektor musí perfektne hodiť k tónu Vašej pleti a musíte ho nanášať jemne – niekoľko tenkých vrstiev, nie jednu silnú vrstvu.
Túžba po prirodzenom vhľade je pochopiteľná, ale nie je jednoducho možné, aby korektor prekryl chyby ako sú akné a pigmentové škvrny dostatečne bez toho, aby pleť vyzerala ako bez make-upu. Aj tak ale môžete dosiahnúť takmer prirodzeného vzhľadu, ale aj ten najlepší korektor má svoje obmedzenia.
Vyberte si korektor, ktorý svojim základom vyhovuje Vášmu typu pleti a potrebám. Pokiaľ máte suchú pleť, nenanášajte tekutý korektor s matným výsledným vzhľadom, pretože výsledok bude zdôrazňovať suchosť pleti. Keď máte mastnú pleť s rozšírenými pórami, tak nepoužívajte krémový korektor alebo korektor v tyčinke, lebo tieto štruktúry majú tendenciu upchávať póry a dodávajú mastnej pleti ešte viac lesku. Pokiaľ máte tmavé kruhy alebo pigmentové škvrny, ktoré potrebujú prekrytie, budete potrebovať korektor poskytujúci aspoň stredné krytie a to sa rovnako tak týka aj prekrytiu červených škvŕn po pupákoch.
Pre oblasť pod očami sa uistite, že si vyberiete ten správny odtieň korektoru, ktorý nie je viac ako jeden alebo dva odtiene svetlejší ako Váš prirodzený tón pleti. Pre ostatné časti tváre si vyberte korektor, ktorý odpovedá farbe Vášho podkladu. Neutrálne béžové až jemne žlté odtiene vyzerajú najlepšie bez ohľadu na to, kam sa nanášajú. Pokiaľ nezvažujete korektor upravujúci zfarbenie (bude vysvetlené nižšie), vyhnite sa odtieňom, ktoré sú znateľne svetlo ružové, ružové, broskyňové, biele, žlté alebo medené.
Dodržovaním vyššie uvedených pokynov môžete experimentovať až pokým nedosiahnete štruktúry konečného povrchu a techniky aplikácie, ktoré Vám budú najviac vyhovovať. Teraz sa zamerajme na typy korektorov, ktoré stoja za zváženie, predtým ako vyrazíte na nákupy!
Existuje niekoľko rôznych typov korektorov a pokiaľ trpíte na viaceré problémové miesta s rôznymi stupňami zfarbenia, potom pravdepodobne budete potrebovať aspoň dva typy. Prečo nemôžete použiť len jeden korektor? Obyčajne je to preto, že krémové hydratujúce korektory, ktoré sú vhodné na tmavé kruhy pod očami a na suchú pokožku okolo očí, nie sú najlepšie na miesta s pupákmi.
Musíte zohľadniť tiež farbu korektoru. Napríklad, pre zosvetlenie tmavých kruhov pod očami by ste mali použiť svetlejšiu farbu ako tú, ktorú používate pre zakrytie zmien tónu pleti na zvyšku tváre. Aplikáciou svetlejšieho alebo zvýrazňujúceho tónu korektoru iba viac upozorníte na škvrny alebo pigmentové škvrny – to asi nie je to, čo chcete!
O použití parfémov v korektoroch: všeobecne platí, že väčšina korektorov je bez pridaných parfémov. To je skvelé, pretože neparfémované prípravky sa výborne hodia pre všetky typy pleti. Hlavne pre prípravky, ktoré máte v úmysle použiť pre očné partie.
Tekutý korektor je najvšestrannejší typ korektoru, pretože ponúka postupné krytie a hodí sa pre všetky typy pleti okrem suchej. Tento typ korektoru sa jednoducho aplikuje. Pre rýchlu aplikáciu použite čistý prst alebo tyčku aplikátora, ktorá je k dispozícii u každého tekutého korektora. Pokiaľ vyžadujete viac precíznosti, použite malý plochý štetec na korektor.
Tekutý korektor je preferovaný pre krytie rôznych chýb, pretože je nejmenej pravdepodobné, že stvrdne a predstavuje minimálne až žiadne riziko, že spôsobí vznik pupákov. Čo je u krémového korektoru možné.
Tekutý korektor je tiež žiadúci na oblasti s vráskami, pretože jeho tenká štruktúra znižuje riziko vytvárania záhybov a vrások počas dňa, aj keď je tu vždy možnosť, že sa dostane do vrások. Tekuté korektory s matným výsledným vzhľadom majú dlhodobejší účinok ako tie so saténovým výsledným vzhľadom. Je u nich tiež menej pravdepodobné, že sa bude počas dňa meniť. Korektor so saténovým výsledným vzhľadom je pohyblivejší, ale na druhú stranu poskytuje prirodzenejší vzhľad, hlavne na suchých miestach. Tekutý korektor so žiarivým výsledným vzhľadom je vhodný pre oblasť pod očami, pretože kryje a zvýrazňuje oblasti s jemným rozjasnením, ale malo by sa jednať iba o jemné rozjasnenie a nie o jasné, trblietavé lesknutie.
Korektor v tyčinke má výstižné označenie, pretože má polotuhú štruktúru ako rúž a je často bohato pigmentovaný a má hustú, krémovú štruktúru. Tento typ korektoru môže byť nanesený bodovo alebo pretretý v linke a následne prepojený s okolím.
Pozor: Nanesenie bez následného prepojenia má za následok hromadenie nadmerného množstva prípravku, čo vedie k vytváraniu zvrásnenia po celý deň. Prepojte prípravok naklepaním s čistým prstom alebo s malým štetcom na korektor, čím celkovo zjednotíte odtieň pleti.
Vzhľadom k tomu, že korektor v tyčinke poskytuje stredné až plné krytie, tak je vhodný pre zakrytie miernych až velkých kruhov pod očami. Korektor v tyčinke je najvhodnejší na oblasti pod očami, okolo nosu a úst a je skvelý na schovanie pigmentových a červených škvŕn.
Veľa osôb trpiacich na akné siaha po korektore v tyčinke, vzhľadom k jeho dôkladným krycím účinkom, ale zložky držiace tieto korektory v tyčinke predstavujú vysoké riziko upchávania pórov a zhoršovanie výskytu pupákov. Bohužiaľ, veľa korektorov na „ošetrenie akné“ sa vyrábajú v tyčinke a my ich nedoporučujeme kvôli ťažkým zložkám, ktoré obsahujú vosk. (Väčšina korektorov sa vyrába v tých najškaredších farbách, aké si dokážete predstaviť. Nikto netúži mať oranžové škvrny.
Niektoré korektory v tyčinke s matným výsledným vzhľadom sú k dispozícii, ale sú menej bežné jako tie, ktoré majú saténový výsledný vzhľad. Ako matný, tak aj saténový výsledný vzhľad obsahujú dobrý púder s minimálnou zmenou a vrásnením, ale korektory v tyčinke so saténovým výsledným vzhľadom by mali byť po ich vstrebaní prepudrované sypkým púdrom, aby sa tak zaručila ich trvalosť.
Obyčajne krémový korektor poskytuje stredné až plné krytie a je dostupný v malom balení, palete alebo kompaktnej kazete. Krémový korektor je vhodný pre oblasť pod očami a je jednou z najlepších volieb pre zakrytie vážnych zmien zfarbenia, ako je melasma (škvrnité, jemne opálené hnedé zmeny zfarbenia, známe ako „tehotenské škvrny).
Silné krytie, ktoré môžete získať od krémových korektorov, je spôsobené silnejšou štruktúrou a nepriehľadným pigmentom, čo znamená, že je s nimi jednoduchšie dosiahnúť krytie ako s tekutými korektormi. Nevýhodou je, že môže vyzerať až moc husto a ťažko na pleti, pokiaľ nepoužijete správnu techniku pre zjednotenie.
Krémové korektory sa jednoducho rozotierajú a môžu sa nanášať v bodkách čistým prstom, hubkou alebo malým štetcom na korektor. Avšak, ľudia s obzvlášť krémovým výsledným vzhľadom sú viac náchylné na vytváranie záhybov v linkách a vráskach a korektor by mal byť upravený sypkým alebo kompaktným púdrom, akonáhle dôjde k jeho vstrebaniu pleťou.
Krémovo púdrový korektor sa obyčajne vyrába v malej kazete a je najlepší pre normálnu až jemne suchú pleť, ktorá nie je náchylná na pupáky. Je veľmi jednoduchý pre použitie, pretože má krémovú štruktúru a ľahko sa počas aplikácie rozotiera.
K aplikácii použite čistý prst alebo štetec na korektor, aby ste ho naniesli ľahkým poklepávaním na miesta so zmenou zfarbenia.
Aj keď krémovo púdrový korektor má tendenciu k trvalejšiemu účinku vďaka svojmu púdrovému alebo jemne zmatňujúcemu výslednému vzhľadu. Má tiež tendenciu po niekoľkých hodinách vytvoriř záhyby v hlbších linkách a vráskach. Toto vedie k dileme, pretože úprava tohoto typu korektoru púdrom, môže zdôrazniť jeho púdrový výsledný vzhľad, a tým zdôrazniť aj vrásky. Z tohoto dôvodu väčšina ľudí preferuje tekutý alebo krémový korektor pred krémovo púdrovým korektorom.
Krémovo púdrový korektor sa obyčajne nedoporučuje pre použitie cez škvrny alebo miesta so suchou, šupinatou pokožkou, pretože zložky tvoriace krémový pocit môžu zhoršiť pupáky a púdrový výsledný vzhľad zdôrazňuje suchú pleť.
Korektor na korekciu farby je posledné, po čom máte siahnuť, keď korektor s telovým tónom dostatočne nezakryje alebo nezjednotí silné zmeny farby. Korektor na korekciu farby sa najčastejšie vyrába v krémovej forme alebo v tyčinke. Tekutá verzia má tendenciu byť skoro priesvitná alebo sa jednoducho vstrebe tak, že vyzerá priesvitne.
Pokiaľ používate korektor na korekciu farby, tak je dôležité, nevymeniť jeden problém so zafarbením za iný. Napríklad, zelený korektor môže zneutralizovať zčervenanie, ale keď je výsledkom viditeľná stopa zelenej pod Vašim podkladom, tak tento prípravok len vymenil jeden problém so zafarbením za iný.
Pokiaľ sa rozhodnete skúsiť korektor na korekciu farby, naneste ho pred použitím podkladu. Pomôže to vykompenzovať a vyvážiť neprirodzenú farbu týchto korektorov. Môžete ho tiež spojiť s korektorom telovej farby s rovnakým konečným vzhľadom, takže po aplikácii podkladu cez korektor, nebude korektor pod ním poznať.
Niet pochýb, že korektory na korekciu farby majú svoje uplatnenie, ale chce to čas, aby ste sa ich naučili používať. Výber odtieňu závisí na Vašich potrebách:
Levandulová farba: pôsobí proti nažltnutej alebo žltej pleti
Žltá: pôsobí proti tmavým fialovým tónom, ako sú tmavé kruhy alebo jazvy. Svetlejšia žltá je výborná pre zdôraznenie obočia a lícnych kostí, ale musí byť svetlá, nie zlatá
Zelená: kompenzuje zčervenanie, vrátane rozšíreného zčervenania po rosacea
Ružová: vyvažuje modré odtiene na svetlých tónoch pleti; môže osviežiť veľmi svetlú pleť
Oranžová/lososová: vyvažuje modrú až tmavo fialovú alebo šedé tóny na tmavších tónoch pleti
Bez ohľadu na typ korektoru, ktorý používate, zostávajú techniky aplikácie väčšinou rovnaké. Pokiaľ máte suchý typ pleti, hlavne v očných partiách, ošetrite pleť najskôr tenkou vrstvou hydratačného prípravku (nepotrebujete očný krém), nechajte ho chviľku vstrebať a následne naneste korektor.
Poklepaním naneste korektor na miesta so zmenou zfarbenia pomocou čistého prstu, štetca alebo hubky a jemne votrite, až kým nie sú znateľné žiadne linky ohraničenie medzi korektorom a Vašou pleťou alebo podkladom. Tekuté, krémové alebo krémovo púdrové korektory by nemali byť aplikované cez púdrový podklad. Pokiaľ používate púdrový podklad, aplikujte najskôr korektor, nechajte ho vstrebať a následne naneste podklad.
Dokončite aplikáciu upravením korektoru s ľahkým sypkým alebo kompaktným púdrom. Korektor s matným výsledným vzhľadom sa nemusí upravovať púdrom, pretože tým môže byť spôsobený príliš suchý vzhľad, ale môžete experimentovať a uvidíte, ako Váš korektor s matným výsledným vzhľadom vyzerá a pôsobí aj bez púdru.
Pokiaľ trpíte na strednú až vážnu poruchu zfarbenia, potrebujete bohato pigmentovaný korektor. Tento typ korektoru je najvhodnejší a vyzerá najprirodzenejšie, pokiaľ je spojený s podkladom, pretože podklad dodáva korektoru niečo, do čoho se vstrebe a tým nie je tak viditeľný. Podklad je tiež väčšinou k dispozícii vo viacerých odtieňoch ako korektor, čo pomáha vytvoriť prirodzenejší, zjednotený vzhľad – podkladová farba by mala presne odpovedať Vašej pleti, ale odtieň korektoru by mal byť svetlejší, pokiaľ je aplikovaný okolo očí, a rovnakej farby alebo jemne svetlejšou ako Váš podklad, pokiaľ je aplikovaný na tmavé škvrny mimo očné partie.
Pri aplikácii korektoru na oblasť pod očami skúste použiť korektor s rozjasňujúcim výsledným vzhľadom, alebo pridajte ešte žiarivý zvýrazňovač, aby ste docielili svetlo odrážajúceho výsledného vzhľadu, ktorý ďalej maskuje zatienené oblasti (typickým príkladom je Yves Saint Laurent's Touche). Pamätajte, že žiarivý zvýrazňovač nie je vždy doporučovaný pre použitie na pleť s vráskami, pretože v závislosti na množstvo jasu obsiahnutého vo zvýrazňovači, môže zdôrazniť linky. Na vrásky je rozjasňujúci lesk vhodnejší ako jasné trblietanie.