Ako aplikovať krém s ochranným faktorom?
Chápeme, že doporučenie znovu aplikovať krém s ochranným faktorom každých niekoľko hodín bez ohľadu na to aký, môže byť zavádzajúce. Zdá sa to prinajmenšom absurdne nepraktické. Pokiaľ máte na sebe make-up, máte si ho opláchnuť, znovu naniesť krém s ochranným faktorom a následne opätovne naniesť make-up a to každé dve hodiny po celý deň? Kto má na to čas?
Často počúvame od veľa ľudí otázky, aké množstvo krému s ochranným faktorom je skutočne potreba a kedy ho majú počas starostlivosti o pleť aplikovať. V prebytku informácií, ktoré si často protirečia, je ťažké sa orientovať. Teraz je tomu koniec!
Výskumom podložené informácie uvedené nižšie Vám pomôžu zmysluplne používať krém s ochranným faktorom, takže vaša pleť bude čo najlepšie chránená pred škodlivým UV žiarením každý deň počas celého roka. Nebojte sa, neznamená to, že budete musieť stráviť každý deň opätovnou aplikáciou krému s ochranným faktorom každých niekoľko hodín.
Musíte opätovne aplikovať krém s ochranným faktorom každých niekoľko hodín?
Jedna z najbežnejšie nám kladených otázok je, či krém s ochranným faktorom aplikovaný ráno stále funguje aj neskoro poobede, po celom dni v kancelárii alebo v škole. Účinné látky krému s ochranným faktorom sa rozpadajú vplyvom priameho denného svetla, nie vplyvom času. Takže počas normálneho dňa ranná aplikácia krému s ochranným faktorom poskytuje ochranu proti UV žiareniu ešte cestou domov. To platí za predpokladu, že ste ráno naniesli dostatočné množstvo a že máte rozvrh a prácu po väčšinu dňa vo vnútri a nie vonku na slnku.
Pokiaľ trávite väčšinu dňa vonku, potom doporučujeme opätovne aplikovať prípravok každé dve hodiny, hlavne pokiaľ sa potíte alebo plávate.
Toto doporučenie opätovnej aplikácie každých niekoľko hodín vychádza z následujúceho:
- Väčšina ľudí nenanáša v dostatočnom množstve prípravok, čo znamená, že sa im nedostane SPF ochrany uvedenej na etikete. Pokiaľ ste jeden z tých, kto neaplikuje dostatočné množstvo prípravku, potom opätovná aplikácia každé dve hodiny dáva zmyseľ. Opakovaná aplikácia každých niekoľko hodín po vystavení dennému svetlu vedie k dostatočnému vytvoreniu vrstiev krému s ochranným faktorom.
- Pokiaľ sa veľa potíte (máme na mysli cvičenie vonku), umývate si ruky, plávate alebo sa namáčate, musíte opakovane nanášať prípravok s ochranným faktorom bez ohľadu na veľkosť SPF uvedenú na prípravku. Pokiaľ je prípravok označený ako „veľmi vodeodolný“, znamená to 80 minutovú ochranu v prípade potenia alebo plávania. Pokiaľ je označený ako „vodeodolný, znamená to, že Vás chráni 40 minút, keď sa namočíte. To znamená, že pravidlá pre aplikáciu a opakovanú aplikáciu krému s ochranný faktorom sa úplne líši v prípade namočenia, od pravidiel platiacich v prípade, že pokožka zostane suchá.
Kedy aplikovať krém s ochranným faktorom?
Veľká väčšina lekárskych odborníkov a výskumníkov na pleť sa zhodnú, že krém s ochranným faktorom je vždy konečným krokom v každodennej starostlivosti o pleť. Akýkoľvek prípravok nanesený cez krém s ochranným faktorom zmenšuje do určitej miery jeho účinnosť. Pokiaľ cez krém s ochranným faktorom použijete hydratačný krém alebo sérum, zníži sa tým rozsah ochrany, ktorú by ste inak získali, čo je vážný problém. Až na pár odporcov väčšina súhlasí s tým, že toto je správny spôsob používania krému s ochranným faktorom.
Poznámka: Vzhľadom k tomu, že väčšina krémov s ochranným faktorom sú zároveň hydratačné, tak väčšina ľudí môže cez deň preskočit aplikáciu bežného hydratačného prípravku, to znamená, že nie je pod neho potreba extra vrstva hydratačného pípravku. Miesto toho zvážte použitie séra bohatého na antioxidanty pod krém s ochranným faktorom, aby ste podporili obranu pleti proti okolným vplyvom.
Občas sa nás pýtajú, či je nutné používať bežný krém s ochranným faktorom cez hydratačný krém s SPF. Krém s ochranným faktorom je krémom s ochranným faktorom, či už je označený ako „denný hydratačný krém“ alebo „krém s ochranným faktorom“ a poskytne rovnakú ochranu proti UV žiareniu pokiaľ má SPF 25 + alebo vyššie a obsahuje široké spektrum UVA a UVB aktívnych látok.
Základný rozdiel medzi denným hydratačným krémom s SPF a krémom s ochranným faktorom je, že denný hydratačný krém s ochranným faktorom obsahuje okrem pridaných ochranných zložiek proti slnku aj väčšie množstvo prospešných látok (tj. väčšie množstvo antioxidantov a látok podporujúcich bunky) ako „bežné“ krémy s ochranným faktorom.
Teda hydratačný prípravok na tvár s SPF viac pôsobí proti stárnutiu pleti.
Je potreba ísť von po použití krému s ochranným faktorom?
Syntetické látky obsiahnuté v krémoch s ochranným faktorom (bežným príkladom sú avobenzon, octinoxate a oxybenzon) musia byť aplikované 20 minút pred vystavením pleti dennému svetlu, pretože nejakú dobu trvá, než sa vstrebú a sú tak schopné poskytnúť ochranu (za predpokladu, že ste krém naniesli dostatočne).
Minerálne látky obsiahnuté v krémoch s ochranným faktorom – dioxid titaničitý alebo oxid zinečnatý – na druhú stranu poskytujú okamžitú ochranu pred slnečným žiarením, takže pri tomto zložení nie je potreba čakať. Z toho dôvodu doporučujeme používanie minerálnych krémov s ochranným faktorom na ruky, pokiaľ ste vonku tak ho opakovane po umytí naneste.