Očný krém: Potrebujete ho?
Všetky reklamy, ktoré Vám tvrdia, ako očné krémy sú špeciálne vytvorené pre citlivú, slabú pleť očných partií a ako Vás zbavia opuchnutých očí, tmavých kruhov a zvädnutej pleti, jednoducho nie sú pravdivé. V skutočnosti väčšina z nás nepotrebuje očný krém (alebo očný gél alebo očné sérum)!
Jediný prípad, kedy by ste mali použiť prípravok na očné partie odlišný oproti prípravkom, ktoré bežne používate na tvár, je v okamihu, kedy pleť pod očami je suchšia ako ostatná časť tváre. Napríklad, pokiaľ je Vaša pleť mastná, tak nepotrebuje zvláčňujúci hydratačný krém, ale radšej gél alebo tekutý prípravok. Ale pokiaľ sú Vaše očné partie suché, potrebujú viacej zvláčňujúci hydratačný krém, aj keď nie je označený ako očný krém.
Ale čo teda všetky tie očné krémy?
Nákupom takmer akéhokoľvek očného krému dostanete balenie (často sklenenú nádobu, čo môže byť problém) o polovičku menšie ako balenie bežného hydratačného krému a napriek tomu krém na očné partie obvykle stojí dvakrát toľko bez toho, že by bol významne odlišný alebo mal koncentrovanejšie zloženie. A naviac, krém na očné partie neobsahuje nič, čo by malo pomáhať údajne špeciálnym potrebám týchto částí tváre viacej ako najmodernejšie hydratačné krémy alebo séra.
Aj keď chápeme, že veľa ľudí je zvyknutých používať očný krém, môžete za neho ušetriť peniaze a venovať lepšiu starostlivosť o Vaše očné partie používaním Vašich prípravkov na pleť na oblasť okolo očí (za predpokladu, že majú dobré zloženie a sú vhodné pre Váš typ pleti)! Ale pokiaľ chcete vsadiť na istotu a používať očný krém, potom čítajte ďalej, aby ste zistili, čo hľadať a požadovať.
Ale nemajú predsa očné krémy špeciálne zloženie?
Až na výnimky nemajú očné krémy špeciálne zloženie. Rýchlym pohľadom na zloženie väčšiny očných krémov zistíte, že sa zložením významne nelíšia od hydratačných krémov na tvár.
Naviac neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdzovali, že očné partie potrebujú špeciálne látky alebo zloženie látok (alebo by sa im naopak mali vyhnúť), ktoré sa líšia od látok potrebných alebo nepotrebných pre ostatné časti tváre. Čo sa týka hydratácie suchej pleti, redukcie vrások, tvorby kolagénu, rozjasnenie a zlepšenie tónu pleti, vaša pleť potrebuje rovnaké látky, či sa jedná o očné partie alebo inú časť tváre. Rovnako je to aj u mastnej pleti.
Ale nie sú očné partie citlivejšie?
Očné partie sú skutočne citlivejšie, ale pleť kdekoľvek inde na tvári vrátane očných partií potrebuje jemné zložky, ktoré nespôsobujú podráždenie alebo precitlivenosť. Podráždenie postupne poškodzuje pleť, čo vedie k rozpadu kolagénu a zápalu, a to všetko pomaly znižuje liečebné schopnosti pleti a schopnosť pôsobiť mladšie.
Každá časť tváre potrebuje najmodernejšie stabilné, účinné a jemné látky. Nedáva zmysel, aby sa očným partiám dostávalo dobrých, nedráždivých látok a zbytok tváre bol ošetrovaný špatnými a problémy spôsobujúcimi látkami.
Je iróniou, že veľa očných krémov a ostatných produktov na očné partie často obsahuje veľmi dráždivé zložky, vrátane voňavých rastlinných olejov a rastlinných extraktov spôsobujúcich precitlivenosť, máty a syntetickej vône, čo je všetko veľmi špatné pre očné partie a pre tvár.
Ale nie je pleť v očných partiách slabšia?
Je pravdou, že pleť okolo očí je slabšia, ale pokiaľ porovnáte väčšinu očných krémov s prípravkami na tvár, potom očné krémy sú obvykle hustejšie, ťažšie, a nie sú ani náhodou ľahšie. Väčšina prípravkov na tvár má v skutočnosti ľahšiu a redšiu konzistenciu ako očné krémy a použitie ťažkého prípravku so silnou textúrou na očné partie môže byť až moc, pokiaľ ho nenanesiete len veľmi striedmo.
Použitie očného krému môže viesť k tomu, že Váš podklad alebo korektor vytvorí vrásky okolo očí, čo ešte zhorší vzhľad Vašich vrások.
Ale nie sú očné krémy bezpečnejšie pre očné partie?
Nie. Očné krémy môžu byť dokonca nebezpečné. Jednou z veľa nevýhod očných krémov je skutočnosť, že zriedka obsahujú ochranný faktor, čo má za následok, že ich použitie cez deň je pre zdravie Vašej pleti problémom.
Používaním očného krému cez deň môžete získať pocit, že robíte niečo mimoriadneho pre svoju pleť okolo očí, ale pokiaľ neobsahuje ochranný faktor, potom v skutočnosti vystavujete svoju pleť nebezpečiu poškodenia slnkom. Následne to znamená hlbšie vrásky, tmavšiu pleť, zmenu farby (vrátane toho, že tmavé kruhy ešte viac stmavnú), zvýšenie prevísanej pleti a vyslovene s vekom súvisiaca opuchlosť – všetky príznaky, ktorým by sme sa radšej vyhli.
Denný hydratačný krém, alebo radšej, očný krém s minerálnymi zložkami s ochranným faktorom, oxid titaničitý alebo/a oxid zinečnatý poskytujú ochranu proti vráskam, tmavým kruhom a opuchom. Kľúčové je, aplikovať prípravok s SPF na očné partie každý deň celoročně, aj keď je vonku zatiahnuté.
Ok, čo teda mám používať na očné partie?
Pokiaľ používate alebo premýšľate o používaní prípravku na tvár s dobrým zložením, bojujúcim proti suchej pleti a vráskam, obnovujúcim pleť, produkujúcim zdravšie bunky a kolagén, zmenšujúcim výskyt tmavých kruhov (do určitej miery) a zabraňujúcim poškodeniu od slnka, potom ho používajte a urobíte to najlepšie pre svoje očné partie. Všetky tieto výhody nemajú nič spoločné s označením na prípravku: je to všetko o tom, nájsť prípravok so skvelým zložením, či už je označený ako očný krém alebo niečo iné.
Určite sa dá kúpiť očný krém s dobrým zložením a uznávame, že veľa z nás by radšej presne toto urobilo, ale naliehame na Vás, aby ste dôkladne zvážili, čo používate a či sa tento prípravok naozaj líši od Vášho hydratačného krému alebo séra. Existuje veľa skvelých výrobkov určených na tvár, ktoré sú výborné aj pre očné partie